OBCA ALL STAR GAMES ROSTERS

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL STAR GAME, Uncategorized on March 30, 2017 by OBCA

20130711-231630.jpg

OBCA ALL STAR GAMES

JUNE 3RD 2017 @ EAST CENTRAL UNIVERSITY

GAMETIMES

2:00 – CLASS 4A/5A/6A

3:15 – CLASS 2A VS CLASS 3A

4:30 – CLASS A VS CLASS B

img_3478

 

 

CLASS B TEAM 

Hank Harrell – Leedey

Blake Crase – Leflore

Garrett Rice – Webbers Falls

Chase Epperson – Calumet

William Slater – Tyrone

Kobe Smith – Earlsboro

Tanner Rieger – Burlington

Dylan Combs – Varnum

Jake Hanson – Sharon Mutual

Orin McGee – Duke
Coach Jacob Mayfield – Calumet 

 

 

CLASS A TEAM

Mekhi Edwards – New Lima

Zayne Goode – Stuart

Team Hackler – Kiowa

Cade Harelson – Davenport

Josh Harris – Okarche

Jared Hart – Hydro-Eakley

Tucker Powell – Arapaho-Butler

Landon Rayburn – Alex

Greydon Steinmetz – Ft. Cobb-Broxton

Kade Tracy – Pond Creek-Hunter

Coach Kenny McGough – Davenport

 

 

 

 

CLASS 2A TEAM                                                          

Dustin West – Latta

Cole Seaborn – Dale

Trent Crow – Rejoice Christian

Luak Tut – Merritt

Tanner Mong – Merritt

Koby Love – Preston

Champ Bridges – Chouteau

Trae McGinnis – Vanoss

Jacob Sockey – Talihina

Bryce Brister – Silo

Coach Travis Wheeler – Chouteau-Mazie              

 

 

CLASS 3A TEAM

Brewster Peacock – Verdigris

Ryon Freeman – Hugo

Tyeus Daugherty – Tahlequah-Sequoyah

Marquethz Lee – Star Spencer

Riley Hamilton – Purcell

Wesley McClendon – Comanche

Tristan Jorgensen – Prague

Read Streller – Oklahoma Christian

Marcus Alexander – OKC Centennial

Quinton Johnson – OKC Centennial

Coach Garrett Mantle – OKC Centennial

 

 

 

 

CLASS 4A / 5A / 6A TEAM (Will split at a later date)
Tony Elix – St. Marys

Callen Hayden – El Reno

Adrian Rodriquez – Union

Carlos Slaughter – Harrah

Kobe Rose – Tulsa Memorial

Marques Wilson – Ed. North

DeAndre Knight – John Marshall

Romeo Harvey – Eisenhower

Cameron Martin – Yukon

Tyler Tiger – Catoosa

Tylor Arnold – Pryor

Marvin Johnson – Ed. North

Jace Shepard – Ft. Gibson

Isaiah Thomas – Tulsa Memorial

Keenan Ballance – Sapulpa

Brock Henderson – Chickasha

Chris Loftis – Ardmore

Tony Hall – Broken Arrow

Kyle Dortez – Ft. Gibson

Taylor Cox – Durant

Kyle Kenner – Sand Springs

Tanner Meraz – Elgin

Marco Charquino – Kingfisher

Mason Wiggins – Roland

Coach: Conley Phipps – Sapulpa
Coach: Rodney Haydon – El Reno

 

OBCA / OKC THUNDER 2017 COACHES CLINIC

Posted in COACHES CORNER, NEWS, Uncategorized on May 4, 2017 by OBCA

CLICK ON THE LINK BELOW TO REGISTER

OBCA / THUNDER COACHES CLINIC

 

 

In your role as a basketball coach, you have had a direct impact on our community and the growth of our sport within the region that is simply immeasurable. As we look for ways to create an optimal framework for our local players and coaches to thrive, we are thrilled to have you take part in the journey to learn and build together.

We hope you will join us for the seventh annual Oklahoma City Thunder Coaches Clinic on Saturday, Aug. 19. Each year we strive to create an experience that will assist every participant in the pursuit of progress by creating an impactful program for coaches. Creating a safe, challenging and intentional development program is at the heart of our goals, and we will continue to pursue influential speakers that exhibit qualities that embody our culture through progressive and proven techniques.

Please join us as we celebrate the pursuit of this progress at this year’s clinic. Register now to secure your spot:

 

OSU TEAM CAMP

Posted in COACHES CORNER, Uncategorized on April 26, 2017 by OBCA

 

CLICK THE PDF LINK BELOW

2017 Team Camp Registration Form UPDATED[1]

 

 

Keiton Page Oklahoma State University Men’s Basketball

Cell # 918-633-3978 | Office # 405-744-3267 | Fax # 405-744-9094

2017 OBCA Academic All-State  

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ACADEMIC ALL STATE, Uncategorized on April 23, 2017 by OBCA

130 Nominations

Minimum 25 on ACT Score

FIRST TEAM OBCA ACADEMIC ALL STATE

NAME SCHOOL COACH
Marques Wilson Edmond North Terry Evans
Read Streller OCS Brandon Weaver
Tyler Arnold Pryor David Day
Charlie Kolar Norman North Brian Merritt
Ian Cox Crossings Shawn Schenk

 

OBCA ACADEMIC ALL STATE

NAME SCHOOL COACH
Griffin Charles McGuinness Tondrell Durham
Jack Suntker Cashion John Hardaway
Austin Nation Purcell Bret Petty
Dustin West Latta Matt Bryant
Tanner Mong Merritt Donnie Husband
Jared Heart Hydro-Eakly Rick Gore
Riley Hamilton Purcell Bret Petty
David Emesiani Putnam City Daniel Cunningham
Hunter Lovell Wakomis Beau Custar
Jake Hamilton Silo Brett Frank
Quentin Fankhouser Goodwell Shawn Strain
Will Fiser Bixby Scott Padek
Grant Sikes Hilldale Eric Romine
Drake Vittitow Blanchard Brad Reynolds
Logan Rhinehart Crossings Christian Shawn Schenk
Jade Wilkins Goodwell Shawn Strain
Sam Barron Oklahoma Union Lee Ott
Jack Lafferty Watonga Ty Hussey
Bo Rogers Adair Travis Cannady
Zach Evans Ft. Gibson Gary Hendrix
Trae McGinnis Vanoss Jon Hurt
Luke Ward Leedy Lance Carpenter
Ben Pruitt Ada Ron Anderson
Jonathan ArmBruster Burlington Shane Feely
Cameron Borens Coweta Scott Norris
Hunter Abrahamsen Community Christian Matt Cox
Conner West Berryhill Ron Dunway
Matt Headley Prague Lloyd Leep
Baron Odom Wynnewood Kase Mathis
Lane Fanning Laverne Tanner Woods

 

HONORABLE MENTION

 

NAME SCHOOL
Dayne Taylor Southmoore
Noah Rosamond Chouteau-Mazie
Ben Klutts Poteau
Hutton Parsons Hooker
Carson Loncarich Wyandotte
Jaylen Gotcher Putnam City
Joseph Jantzen Medford
Travis Brand Adair
Jake Lawson Berryhill
Zach Hester Putnam City
Colton Reed Sweetwater
Bryan Becker Jones
Jordan Santos Duncan
Caleb Smith Cashion
Reece Reinke Carl Albert
Keegan Moore Wynnewood
Winston Nelson Norman North
Aaron Broadwater Cheyeene- Reydon
Bronson Barnes Central Sallisaw
Luke Capehart Sallisaw
Nathan Jackson Cheyenne-Reydon

OCA All-State Teams 

Posted in COACHES CORNER, NEWS on March 30, 2017 by OBCA

The Oklahoma Coaches Association has released the 2017 East-West All State basketball teams. The teams are divided into two groups with the Large school division filled with top talent from classes 6A-5A-4A and the Small school team consisting of players from classes 3A-2A-A-B. The teams will compete in the summer classic as part of the OCA Coaches Clinic. All-State boys basketball games are scheduled for July 27th to be played at Oral Roberts University Mabee Center in Tulsa.

LARGE EAST

Ethan Chargois – Union

R.J. Fuqua – Booker T. Washington

Caleb Nero – Tulsa Memorial

Jeffrey Oxford – Claremore

Elijah Landrum – Tulsa Central

Kyle Dortch – Fort Gibson

Adrian Rodriguez – Union

Kobe Rose – Tulsa Memorial

Keenan Balance – Sapulpa

Tylor Arnold – Pryor

Coach: Tommy Nolan – Claremore, Daniel Brimmer – Cleveland

 

LARGE WEST

Trae Young – Norman North

Marques Wilson – Edmond North

Callen Haydon – El Reno

Romio Harvey – Lawton Eisenhower

Brady Manek – Harrah

Brock Henderson – Chickasha

Cameron Martin – Yukon

Harrison Stoddart – Edmond North

Saivon Milton – Heritage Hall

Mason Webb – Bishop McGuiness

Coach: Chase Todd – Sulphur, Marco Gagliardi – Lawton MacArthur

 

SMALL EAST

Caleb Riggs – Okay

Darius Riggs – Okay

Brewster Peacock – Verdigris

Koby Love – Preston

Brett Williams – Kinta

Tyeus Daugherty – Sequoyah Tahlequah

Trenton Crow – Rejoice Christian

Jimell Tate – Okmulgee

Zayne Goode – Stuart

Champ Bridges – Chouteau-Mazie

Coach: Vernell Kemp – Wewoka, Lance Kight – Sperry

 

SMALL WEST

Coryon Mason – OC Douglass

Tanner Mong – Merritt

Luke Tut – Merritt

Cameron Hines – Fort Cobb-Broxton

Greyden Steinmetz – Fort Cobb-Broxton

Hank Harrel – Leedey

Quinton Johnson – OC Centennial

Marquethz Lee – Star Spencer

Kade Tracy – Pond Creek-Hunter

Joe Cortesio – Christian Heritage

Coach: Scott Hines – Fort Cobb-Broxton, Nathan Pearson – Ringwood

 

OBCA Asst. / JH Coach of the Year Awards

Posted in COACHES CORNER, NEWS, Uncategorized on March 30, 2017 by OBCA

 

Reg. 1 JH- Marcus Cooper-Simpson     HS Ast. Chris Combs Kingfisher

Reg. 2 JH- Jeff Garner Mannford      HS Ast. Michael Arnold Cleveland

Reg. 3 JH- John Treat Vinita        HS Ast. Greg Pate Claremore

Reg. 4 JH- Ryan Donaldson Carnegie      HS Ast.brent Bogart Mangum

Reg. 5 JH- Dumas Butler Blanchard      HS Ast.Jeff Walker Marlow

Reg. 6 JH- Reed Johnson Dale        HS Ast.Brad Brister Silo

Reg. 7 JH- Nate West Tulsa Memorial      HS Ast. Bobby Brummett Riverfield Country Day School

Reg. 8 JH- Quincy Dockins Del City      HS Ast. Trevor Davis OCS

OBCA Friend of Basketball Awards

Posted in Uncategorized on March 30, 2017 by OBCA

District 1
Ryan Agan – Arapaho-Butler
Chicken Express/Chisholm Holland – Yukon
Julie Hurst – Tyrone
LOBO Parent Group – Yarbrough
Nolen Ottinger – Boise City
Sara Smith – Cashion
Denise Howard – Pond Creek Hunter
Jorge & Jacky Rodriguez – Ringwood

District 2
Steve Smith – Newkirk
Mike Moore – Yale
Red Barnes – Agra
Bob Hurley Ford/Scott Rusher – Cleveland
John Ford – Okemah
Trevor Meyer – Beggs

District 3
Claremore Booster Club – Claremore
Jennie Robinson – Pryor
Todd Martin – Sallisaw
Lori Wiggins – Roland
Armstrong Bank – Muldrow
Bryan Burns – Inola
Buck Mullen – Inola
Angela & Jeff Handke – Oklahoma Union
Charlie Coblentz – Chouteau-Mazie

District 4
John Fuchs – Merritt
Security State Bank – Hammon
Darryl Baggs – Chattanooga
Barbara Clayborn – Chattanooga
Ben & April Burckhalter – Burns Flat
Stoney Hartronft – Dill City
Brian Mooney – Dill City
Larry’s Meat – Gracemont
1st State Bank of Gracemont & Anadarko – Gracemont
Hobart Booster Club – Hobart
Hobart Basketball Association – Hobart

District 5
Chad Whitaker – Wynnewood
Jed Dembowski – Norman North
Rick Braught – Duncan
Layle Baker – Marlow
Kim Boeckman – Lindsay

District 6
Daniel Shaughnessy – Shawnee

District 7
Lynda Holt – Nathan Hale
Brian Baches – Memorial

District 8
Pete Choate – Carl Albert
Terry Turner – Del City
Anita DeToy – Del City
Zack Meinecke – Putnam City
Michael Batdorf – Midwest City
Denise Ebersbach – Edmond Memorial
Glen & Debbie Gately – Oklahoma Christian School
Officer Terrance Whitehorn – Star Spencer
Reverend Ronnie & Karen Jacobs – Star Spencer
Bob Epps – Bishop McGuinness