Archive for the OBCA ALL DISTRICT Category

OBCA ALL – DISTRICT TEAMS 2021-22

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on April 27, 2022 by OBCA

Region 1 All-District

Player of the Year                Xavier Ridenour, Kingfisher

Coach of the Year                Jared Reese, Kingfisher

Cade Jennings,                     Weatherford

 Zach Hidalgo,                       Hooker

Jonah Jenkins,                      Cashion

Roberto Hernandez,           Tyrone

Tydonte Chester,                 Garber

Joe Hernandez,                    Texhoma

Jacobe Johnson,                   Mustang

Matthew Snyder,                 Calumet

CJ Nickson,                            Weatherford

Caden Kitchens,                   Kingfisher

Brett Griffith,                        Arapaho – Butler

Region 3 All-District 

Player of the Year – Kade Hollinshed – Oklahoma Union

Coach of the Year – Tony Roach – Vinita

Paul Glasscock                      Vinita 

Lucas Lechlider                     Verdigris   

Jaxon Blunt                           Fort Gibson

Trendon Collins                      Muldrow   

Codey Petree                        Stillwell 

Alex Parish                             Eufuala   

Javontae Campbell              Muskogee

Tucker Ford                           Inola         

Buddy Hammer                     Westville 

Keegan Bradford                  Westville   

Josh Garrison                         Oologah   

Region 5 All-District

Player of the Year  – Josiah Johnson – Marlow

Coach of the Year  – Gregg Hardin –  Moore

    Kirk Harris – Marlow

Chase Byrne                         Alex

DD Coleman                         Ardmore

Marcus Dockins                   Moore

Hayden Hicks                        Washington

Hayden Ice                            Purcell

Bai Jobe                                 Community Christian School 

Jeremiah Johnson                Norman North

Josiah Johnson                     Marlow

Isaac McDoulet                    Tuttle

Tyler Stewart                        Velma-Alma

Kyle Williams                        Amber-Pocasset)

Region 7 All-District

Coach of the Year – Eli Brown – BTW

Player of the Year –  Aaron Potter- BTW

Ty Frierson – Tulsa Memorial

Kam Parker – BTW

Parker Friedrichsen – Bixby

Bradyn Hubbard – Tulsa Memorial

Caden Fry – Owasso

Trent Pierce – Union

Ben Averitt – Jenks

Joshua Udoumoh – Victory Christian

Anthony Allen – Broken Arrow

Chase Martin – Jenks

Region 2 All-District

Player of the Year-Jakeen Weedn    Glencoe

Coach of the Year-Jeff Weedn          Glencoe

David Castillo                                        Bartlesville

Gunnar Gordon                                    Pawnee

Brad Reeves                                          Glencoe

Tyler Day                                               Mannford

Joseph Bray                                           Drumright

Dylan Hight                                           Perry

Kaiden Bear                                          Okemah

Nate Lester                                           Prague

Brody Roe                                             Morrison

Daniel Barham                                      Caney Valley

Gannon McCutchen                            Perkins-Tryon

Region 4 All-District

Coach of the Year: Scott Hines         Ft. Cobb-Broxton

Player of the Year: Nolan Gore        Hydro-Eakly

Lane Womack                                       Duke

Kray Rogers                                           Ft. Cobb-Broxton

Arzhonte Dallas                                    Lawton Mac

Skyler Kimberlin                                   Mt. View-Gotebo

Carson Propps                                      Hydro-Eakly

Ryan Hart                                              Cyril

Karsen Williams                                    Anadarko

Cade Roady                                           Frederick

Tdohasan Sunray                                 Indiahoma

Colby Maddox                                      Canute

Region 6 All District

Player of the Year – Dayton Forsythe  Dale

Coach of the Year – Chris Zike           Tushka

Adante Holiman                                   McAlester

Kolton Neptune                                   Caddo

Cole Simpson                                        Tushka

Brady Brister                                         Kingston

Jace Hunter                                           Buffalo Valley

Ethan Wilkerson                                  Silo

Jaylon Orange                                      Shawnee

DJ Dill                                                     Caddo

Keiler Young                                         Broken Bow

Tallen Bagwell                                      Roff

Region 8 All-District

Player of the Year – Jai’Vion Seat     Ed. Memorial

Coach of the Year – Scott Norris       Ed. North

Brandon Garrison                                Del City

Dylan Warlick                                       Ed. North

Terry McMorris                                    Del City

Jocobi Seabock                                     Midwest City

Zander Baker                                        Putnam North

Jordan England                                     Carl Albert

Marcell Perry                                       Southeast

Reid Lovelace                                       Crossings Christian

Jaden Nickens                                       Millwood

Luke Gray                                              Oklahoma Christian

TO Barrett                                             Ed.North

ROSS DAVIS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on April 27, 2022 by OBCA

ROSS DAVIS MEMORIAL SCHOLARSHIP

The Oklahoma Basketball Coaches’ Association (OBCA) would like to announce that Tristan Wainscott, a senior from Velma-Alma High School, was recently chosen as the first ever recipient of the Ross Davis Memorial Scholarship.

Established by the family of Ross Davis, the scholarship was for $5000.  The recipient was to be a senior boys’ basketball player who excelled athletically, academically, and morally.  Wainscott, who will graduate from Velma-Alma in May, was a standout athlete for the Comets on both the basketball court and the football field.  He recently signed a letter-of-intent to play football at Abilene Christian University.  He is the son of Wes and Angela Wainscott.

A graduate of Calera High School, Ross Davis is a legendary coach in southern Oklahoma, having stops at Waurika, Velma-Alma, and Calera.  He guided 5 of those teams to the state tournament, winning the state championship at Velma-Alma in 1984.  He was named OCA Region 5 Coach of the Year twice and the Duncan Banner Coach of the Year five times.  Davis coached legendary high school players Kevin Rehl, Jay Mauch, and his own son, Jimmy Davis.  In total, Coach Davis had 421 wins to his credit. 

Coach Davis was inducted into the Bryan County Athletic Hall of Fame and the Oklahoma Coaches Hall of Fame.  He played on the 1956 state championship team at Calera and served three-and-a-half years in the United States Air Force.  Coach Davis passed away on September 25, 2021.

OBCA COACHES REGION MAP

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT on March 31, 2022 by OBCA

OBCA ALL – DISTRICT TEAMS 2020-21

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on April 27, 2021 by OBCA

Region 1 All-District

Player of the Year – Bijan Cortes – Kingfisher

Coach of the Year – Jared Reese – Kingfisher

Matthew Stone, Kingfisher

Trent Mitchell – Texhoma

T.J. Bennett – Garber

Cole Cathcart – Hooker

Roberto Hernandez – Tyrone

Ethan Pyron, Arapaho – Butler

Kobe McGowan – Forgan

Gloire Houmba – Covington-Douglas

Artel Bryson – Clinton

Jacobe Johnson – Mustang

Region 2 All-District

Player of the Year – Gunnar Gordon – Pawnee

Coach of the Year – Gerrell Thomas – Beggs

Jackson Skipper – Sapulpa

Brad Reeves – Pawnee

David Castillo – Bartlesville

Kendal Daniels – Beggs

Nate Lockert – Woodland

Jaken Weedn – Glencoe

Holton Justus – Pawhuska

Brody Roe – Morrison

Kyler Kauk – Cleveland Tyler Day – Mannford

Region 3 All-District 

Player of the Year – Jace Hollingshed, Oklahoma Union

Coach of the Year – Lee Ott, Oklahoma Union

Garrett Long – Adair

Xavier Brown – Muskogee

Caison Hartloff  – Claremore

Nate Collier –  Oklahoma Union

Nick Jones  – Eufuala

Mark Price – Nowata

Dawson Alt – Pryor

Trent Haddock –  Verdigris

Levi Williams – Keys

Jacob Scroggins – Wagoner

Region 4 All-District

Player of the Year – Ryan Kelly – Snyder

Coach of the Year – Rick Gore – Hydro-Eakly

Hayden Big Soldier –  Cyril

Arzhonte Dallas  – Lawton Mac

Danquez Dawsey  – Lawton Mac

Kyler Denton – Ft. Cobb-Broxton

Tyson Eastwood – Ft. Cobb-Broxton

Nolan Gore  –  Hydro-Eakly

Damian Harris  –  Big Pasture

Michael Land –  Hammon

Gage Milner  – Duke

Cole Moore  – Hobart

Carson Propps – Hydro-Eakly

John Thompson –  Frederick

Region 5 All-District

Player of the Year – Jaylon White – Norman North  

Coach of the Year – Jeff Word – Blanchard 

Mojo Browning – Purcell

Jack Cole – Community Christian School

DD Coleman – Ardmore

Austin Hunt – Velma-Alma

Josiah Johnson – Marlow

Josh Martin – Community Christian School

Dylan McDougal – Moore

Caleb Reed – Blanchard

Jace Saville – Velma-Alma

Cooper Shirley – Minco

Tyler Stewart – Velma-Alma

Region 6 All District

Player of the Year – Martell Davis – Varnum

 Coach of the Year – Jon M Hadley – Varnum

Dallen Forsythe – Dale

Trayson Miller – Roff

Zayn Coggins – Dale

Blake Lecrone – Wright City

Tanner Morris – Shawnee

CJ Whitfield  – Broken Bow

Jackson Lawley – Tishomingo

Adante’ Holiman – McAlester

Brayden Oglesby  – Howe

Chad Miline – Allen

Region 7 All-District

Coach of the Year – David Winton – Tulsa Rogers

Player of the Year – Anthony Pritchard – Tulsa Webster

Kyler Mann – Owasso

Xavier Glenn – Bixby

Marlo Fox – Sand Springs

Parker Friedrichsen – Bixby

Trent Pierce – Union

Jake Gendron – Bishop Kelley

Ty Friersen – Tulsa Memorial

Ben Averitt – Jenks

Caden Fry – Owasso

Region 8 All-District

Player of the Year – Keyondre Young – Del City

Coach of the Year – Lenny Hatchett – Del City

Sean Pedulla – Edmond Memorial

Trey Alexander – Heritage Hall

Dalante Shannon – Edmond North

Quentin Woodson – Carl Albert

Isreal Hart – Midwest City

Josh Nowankwo – Putnam North

James Locke – Carl Albert

Tobias Roland – Putnam West

Jeff Nowankwo – Putnam North

Anthony Turner – Classen SAS

OBCA NOMINATION FORMS ARE POSTED ON THE WEBSITE

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ACADEMIC ALL STATE, OBCA ALL DISTRICT on February 20, 2021 by OBCA

2020 OBCA All District Teams

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on April 16, 2020 by OBCA

img_7436-1

2020 OBCA ALL DISTRICT

OBCA District 1 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Will Jones – Garber
PLAYER OF THE YEAR: Bijan Cortes – Kingfisher
1.  Matthew Stone – Kingfisher
2.  Jerod Kerr – Hooker
3.  Angel Rodriguez – Hennessey
4.  Jace Edelen – Arapaho-Butler
5.  Jacob Woody – Cashion
6.  T.J. Bennett – Garber
7.  Ty Goss – Leedey
8.  Roberto Hernandez – Tyrone
9.  Taye Sullivan – Garber
10.  Weston Church – Fairview


OBCA District 2 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Brandon Hight – Perry
PLAYER OF THE YEAR: Mason Drake Perry

  1. Gunner Gordon – Pawnee
  2. Kendal Daniels – Beggs
  3. Jaken Weeden – Glencoe
  4. Jace Goldsberry – Perry
  5. Brad Reeves – Pawnee
  6. Tyler Day – Mannford
  7. Hunter Hoggatt – Sapulpa
  8. Luke Gunns – Paden
  9. Cale Greenfield – Ripley


OBCA District 3 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Travis Cannady – Adair
PLAYER OF THE YEAR: Jaxon Wiggins – Roland

  1. Conner Calavan – Ft. Gibson
  2. Jace Hollingshed – Oklahoma Union
  3. Garrett Long – Adair
  4. Zane Adams – Haskell
  5. TJ Maxwell – Hilldale
  6. Jacob Burney – Wyandotte
  7. Tyler Haddock – Verdigris
  8. Jaxon Jones – Tahlequah
  9. Brendan Dan – Checotah
  10. John Coons – Catoosa


OBCA District 4 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Nick Gable – Duke
PLAYER OF THE YEAR: Jameson Richardson – Duke

  1. Cade Allen – Hammon
  2. Danquez Dawsey – Lawton MacArthur
  3. Tyson Eastwood – Fort Cobb-Broxton
  4. Nolan Gore – Hydro-Eakly
  5. Damian Harris – Big Pasture
  6. Ashawnti Hunter – Lawton
  7. Jakobie Kasemeyer – Cyril
  8. Ryan Kelly – Snyder
  9. Colton Laughlin – Mangum
  10. Matt Milner – Duke
  11. Cole Moore – Hobart
  12. Cash Novotny – Anadarko

 

OBCA District 5 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Tim Stogsdill – Southmoore
PLAYER OF THE YEAR: Jordan Thompson – Southmoore

  1. Mojo Browning – Purcell
  2. Nick Burchfield – Minco
  3. Skylar Croskey – Amber-Pocasset
  4. Ben Emmert – Norman
  5. J.J. Francis – Comanche
  6. Sam Godwin – Southmoore
  7. Levi Houck – Tuttle
  8. Kalub Hunt – Newcastle
  9. Josh Martin – Community Christian School
  10. Cooper Shirley – Minco


OBCA District 6 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Greg Nichols – Howe
PLAYER OF THE YEAR: Josh Jones – Broken Bow

  1. Jaxson Robinson – Ada
  2. Trae Thompson – Dale
  3. Carson Thompson – Canadian
  4. Jayse Ward – Whitesboro
  5. Ethan Newberry – Kiowa
  6. Tyler Cloud – Quinton
  7. Cade Paulin – Vanoss
  8. Austin Fenton – Talihina
  9. Brayden Oglesby – Howe
  10. Trayson Miller – Roff


OBCA District 7 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Clay Martin – Jenks
PLAYER OF THE YEAR: Bryce Thompson – BTW

  1. Trey Phipps – BTW
  2. Davon Richardson – Sand Springs
  3. Anthony Pritchard – Webster
  4. Brock Davis – Holland Hall
  5. BJ Jefferson – Tulsa Central
  6. Kavon Key – Tulsa Memorial
  7. Mason Alexander – Tulsa Edison
  8. Seth Chargois – Union
  9. Chase Martin – Jenks


OBCA District 8 All Star Team
COACH OF THE YEAR: Lenny Hatchett – Del City
PLAYER OF THE YEAR: Rondel Walker – PCW

  1. Trey Alexander – Heritage Hall
  2. Nate Goodlow – Del City
  3. Christian Cook – MWC
  4. Isaiah Williams – Millwood
  5. Sean Pedulla – Ed. Memorial
  6. Brennan Burns – Bethany
  7. Brandon Zeno – Star Spencer
  8. Tobias Roland – PCN
  9. Demontreal Crutchfield – Del City

OBCA NOMINATION FORMS ARE POSTED ON THE WEBSITE

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ACADEMIC ALL STATE, OBCA ALL DISTRICT, OBCA ALL STAR GAME, Uncategorized on February 20, 2020 by OBCA

COACHES REMINDER:

YOU MUST BE A MEMBER OF THE OBCA TO NOMINATE A PLAYER(S)

PLEASE CHECK YOUR DEADLINES 

 

OBCA Membership Form (2019-2020)

OBCA Nomination Forms 2020

OBCA Region Map

 

 

 

OBCA ALL REGION AWARDS 2019

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on April 23, 2019 by OBCA

Region 1
Co-Players of the Year – Trey Green – Kingfisher
Jett Sternberger, Kingfisher
Coach of the Year – Jared Reese, Kingfisher
Tate Cathcart, Hooker
Mason Hart, Pond Creek–Hunter
Dyson Plumley, El Reno
Angel Rodriguez, Hennessey
Cristian Avila, Okarche
Ty Goss, Leedey
Kolten Childers, Chisholm
Hugo Rodriguez, Hennessey
T.J. Bennett, Garber
Bejon Cortes, Kingfisher

 

Region 2
Player of the Year – Julian Smith – Sapulpa
Coach of the Year – John Lazenby – Glencoe
Cale Lazenby – Glencoe
Dante Lightfoot – Frontier
Connor Norman – Frontier
Jake Banfield – Mannford
Camryn Dennis – Sapulpa
Mason Drake – Perry
Jaylin Oliver – Bartlesville
Jordan White – Kellyville
Christian Warford – Barnsdall
Luke Gunns – Paden

 

Region 3
Player of the Year – Blaine Garner – Tahlequah Sequoyah
Coach of the Year – Jim Jensom – Kinta
Jaxon Wiggins – Roland
Conner Calavan – Fort Gibson
Miles Monacle – Ketchum
Jordan Spurlock – Inola
Josh Lynch – Kinta
Bray Glenn – Claremore
Logan Key – Oklahoma Union
Brenden Dan – Checotah
Jaedon Campbell – Pryor
Dillon Cheater – Central Sallisaw

 

Region 4
Coach of the year – Shane McLemore (Cyril)
Player of the Year – Cason McLemore (Cyril)
Kellen Hines (Ft. Cobb-Broxton)
Antonio Gordon (Lawton Eisenhower)
Matt Milner (Duke)
Joey D’Angelo (Carnegie)
Christian Braveheart (Anadarko)
Jalen Johnson (Hobart)
Sep Reese (Lawton MacArthur)
Conner Boydston (Big Pasture)
Connor Slater (Elgin)
Jameson Richardson (Duke)

 

Region 5
Player of the Year – Jordan Thompson – Southmoore
Coach of the Year – Tim Stogsdill – Southmoore
Sam Godwin – Southmoore
Rodney Gray – Wayne
Jordan Jackson – Chickasha
Dayken Rackley – Minco
Garrett Rouse – Tuttle
Ethan Scott – Westmoore
Bryson Sherlin – Velma-Alma
Shemar Smith – Norman North
Jordan Thompson – Southmoore
Manuel Trejo – Washington
Kevin Wilson – Duncan

 

Region 6
Player of the Year: RJ Weeks
Coach of the Year: Taylor Wiebener
Jacob Germany – Kingston
Sando Hill – Vanoss
Josh Jones Broken Bow
Gage Gouge – Dale
Houston Greggs – Hugo
Cache Stone – Kiowa
Bobby Rose – Whitesboro
Aaron Taylor – Rock Creek
Tylor Perry – Spiro
CJ Briley – Wright City

 

Region 7
Player of the Year – Kalib Boone – Tulsa Memorial
Coach of the Year Zac Briscoe – Rejoice Christian
Kalib Boone – Tulsa Memorial
Keylan Boone – Tulsa Memorial
Bryce Thompson – BTW
Trey Phipps – BTW
Seth Pomeroy – Owasso
Davon Richardson – Sand Springs
Seth Hurd – BTW
Brock Davis – Holland Hall
Kaleb Stokes – Lincoln Christian
Trevor Burns – Metro Christian

 

Region 8
Player of the Year – Micah Thomas – PC North
Coach of the Year – Lenny Hatchett – Del City
Isaiah Williams – Millwood
Davion Warden – Millwood
Corey Coleman – John Marshall
Nate Goodlow – Del City
Trey Alexander – Heritage Hall
JD Ray – Midwest City
Rondell Walker – PC West
Drew Tennial – Edmond Memorial
Trey Carolina – Putnam City

 

CLICK LINK BELOW FOR PDF ALL REGION 2019 TEAMS

All Region Teams 2019

 

 

 

OBCA All-District Teams 2017-18

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT on April 10, 2018 by OBCA

Region 1

Cole Jones, Pond Creek-Hunter

Brevin Nyberg, Seiling

Trey Green, Kingfisher

Riley Island, Calumet

Tate Cathcart, Hooker

Dalton Vinson, Hennessey

Camden Patterson, Ringwood

Tyler Cunefare, Forgan

Christopher Goldston, Leedey

Dyson Plumley, El Reno

Player of the Year – Jett Sternberger, Kingfisher

Coach of the Year – Jared Reese, Kingfisher

 

Region 2

Caden Krotzer- Cleveland

Devion Nelson- Okmulgee

Jake Banfield- Mannford

Julian Smith- Sapupla

EJ Smoot- Beggs

Jordan White- Kellyville

CJ Coacharn- Preston

Tayo Dino- Bartlesville

David Edgerton- Cleveland

Christian Warford- Barnsdall

Player of the Year– Nolan Childs- Frontier

Coach of the Year– Mike Banfield- Mannford

 

Region 3

Carson Calavan -Ft. Gibson

Brooks Haddock -Muskogee

Layton Hartloff -Claremore

Micah Bell -Inola

Braden Norris -Coweta

Zen Callahan -Nowata

Jayden Martin -Ketchum

Cameron Daniel -Roland

Garrett Sweeney -Jay

Coach of the Year- Jon Coons -Catoosa

Player of the Year- Damon Phelps -Catoosa

 

Region 4

Cason McLemore — Cyril

Toby Denny — Chattanooga

RJ Fisher — Lawton Eisenhower

Antonio Gordon — Lawton Eisenhower

Trent Lewallen — Elk City

Jalen Johnson — Hobart

Joey D’Angelo — Carnegie

Sep Reese — Lawton MacArthur

Christian Braveheart — Anadarko

Christian Adair — Indiahoma

Coach of the Year — Scott Hines –Ft. Cobb-Broxton

Player of the Year — Kellen Hines –Ft. Cobb-Broxton

 

Region 5

Jalen Crutchfield – Norman North

Jamal Clark – Ardmore

Will Graham – Westmoore

Garrett Rouse – Tuttle

Berto Sanchez – Ardmore

Cade Shirley – Minco

Mauel Trejo – Washington

Josh Ward – Minco

Juwan White – Norman North

Brodie Williams – Velma-Alma

Player of the Year: Dawson Huddleston – Marlow

Coach of the Year: Bryan Merritt – Norman North

 

Region 6

Toche Taylor – Rattan

Grayson Nix – Red Oak

G’Quavious Lennox – Hugo

Ethan Adams – Whitesboro

Tyrone Howell – Idabel

Jacob Germany – Kingston

Trent Smith – Latta

Kariim Byrd – Talihina

Kobe Burgess – Ada

Elijah Stargell – Earlsboro

Player of the Year – Robert Briley – Wright City

Coach of the Year – Joel Dickerson – Wright City

 

Region 7

David Ward – T. Webster

Kalib Boone – T. Memorial

Caleb Huffman – Broken Arrow

Keylan Boone – T. Memorial

Ryan Gendron – B. Kelley

Jaycson Bereal – BTW

Jace Pratt – Sperry

Trey Phipps – BTW

Bryce Thompson – BTW

Player of the Year – Colt Savage – Sand Springs

Coach of the Year – Bobby Allison – Tulsa Memorial

 

Region 8

Adokiye Iyaye – P.C. North

Tauriawn Knight – Edmond Santa Fe

Latarryus Smith – Star Spencer

D.J. Walter – Midwest City

Trey Hopkins – Carl Albert

Micah Thomas – P. C. North

Mo Wilson – Northwest Classen

Stephan Hall – St. Marys

Drew Tennial – Edmond Memorial

Player of the Year-Mason Harrell-Carl Albert

Coach of the Year – Josh Williams Edmond Santa Fe

OBCA ALL-REGION TEAMS 2016 – 2017

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL DISTRICT, Uncategorized on March 30, 2017 by OBCA

REGION ONE
Player of the Year – Riley Island, Calumet
Coach of the Year – Jacob Mayfield, Calumet
Cole Jones, Pond Creek – Hunter
Jett Sternberger – Kingfisher
Callen Haydon – El Reno
Hank Harrel – Leedey
Cameron Martin – Yukon
Brevin Nyberg – Seiling
Dalton Vinson – Hennessey
Tucker Powell – Arapaho – Butler
Kade Tracy, Pond Creek – Hunter
William Slater – Tyrone

 

REGION TWO
Player of the Year – Koby Love- Preston
Coach of the Year – Bob Weckstein- Frontier
Caden Krotzer-cleveland
Jake Banfield- mannford
Hunter Henderson- Kellyville
Nolan Childs- Frontier
Ira Blackbear- Beggs
Jimell Tate- Okmulgee
Keenan Ballance- Sapulpa
Baron Tanner- Bartlesville
Jackson Jacobs- Prague
Cade Harelson- Davenport

 

REGION THREE
Player of the Year – Kyle Dortch-Fort Gibson
Coach of the Year – Gary Hendrix-Fort Gibson
Brewster Peacock-Verdigris
Tylor Arnold-Pryor
Jeff Oxford-Claremore
Champ Bridges-Chouteau
Tyeus Daugherty-Tahlequah Sequoyah
Damon Phelps-Catoosa
Micah Bell-Inola
Carson Calavan-Fort Gibson
Caleb Riggs-Okay
Khalil Morris-Roland

 

REGION FOUR
Player of the Year – Cameron Hines — Fort Cobb-Broxton
Coach of the Year – Donnie Husband – Merritt
Tanner Mong — Merritt
Greyden Steinmetz — Fort Cobb-Broxton
RJ Fisher — Lawton Eisenhower
Casen McLemore — Cyril
Luak Tut — Merritt
Adrian Labrada — Anadarko
Jared Hart — Hydro-Eakly
Tanner Meraz — Elgin
Toby Denny — Chattanooga
Kellen Hines — Fort Cobb-Broxton

 

 

REGION FIVE
Player of the Year Trae Young – Norman North
Coach of the Year – Scott Hodges – Westmoore
Will Graham – Westmoore
Riley Hamilton – Purcell
Brock Henderson – Chickasha
Dawson Huddleston – Marlow
Chris Loftis – Ardmore
Wesley McClendon – Comanche
Trey Palmer – Westmoore
David Sumo – Norman
Dayne Taylor – Southmoore
Brantley Thompson – Tuttle

 

 
REGION SIX
Player of the Year: Robert Briley – Wright City
Coach of the Year: Matt Bryant – Latta
Kariim Byrd – Talihina
Taylor Cox – Durant
Ben Pruitt – Ada
Bryce Brister – Silo
Trent Smith – Latta
Dustin West – Latta
Jacob Sockey – Talihina
Cole Seaborn – Dale
Darrien James -Rock Creek
Grayson Nix – Red Oak

 

 

REGION SEVEN
Player of the Year – Caleb Nero – Tulsa Memorial
Coach of the Year – Rudy Garcia – Union
Ethan Chargois – Union
R.T. Fuqua – Tulsa Washington
Eli Landrum – Tulsa Central
Adrian Rodriguez – Union
Burke Putnam – Tulsa East Central
Kobe Rose – Tulsa Memorial
Colt Savage – Sand Springs
Keenan Balance – Sapulpa
Josh Proctor – Owasso

 

 

REGION EIGHT
Player of the Year – Keyshawn Embery – Midwest City
Coach of the Year – Lance Cudjoe Star Spencer
Mason Harrell – Carl Albert
Marques Wilson – Edmond North
Brady Manek – Harrah
Coryon Mason – Douglass
Trey Hopkins – Carl Albert
Adokiye Iyaye – Putnam City North
Quinton Johnson – Centennial
Marvin Johnson – Edmond North
Jalen Redmond – Midwest City
Micah Thomas – Putnam City North