REGION 8 NEWS

Posted in COACHES CORNER, NEWS, Uncategorized on April 15, 2014 by obca

From Region 8 Representative Lenny Hatchett – Santa Fe HS

Good afternoon coaches,

After reading about Christian Heritage Academy head coach Heath Kufhal’s  wife Jenni and her story about how she’s is fighting to beat cancer . It really hits home with me and many others. So I thought I would pass this link along to share with you. Please feel free to pass it along to other coaches that might be interested in helping out.

I know that we have a strong group of coaches that care for each other and their family’s and here’s one way that we can help !

https://rafflecreator.com/pages/1859/storm-shelter-raffle

 

Very respectfully,

Coach Hatchett

2014 OBCA ACADEMIC ALL-STATE

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ACADEMIC ALL STATE, Uncategorized on April 8, 2014 by obca

2014 OBCA ACADEMIC ALL STATE

 

 

 

NAME SCHOOL COACH
Cody Crow Comanche HS Nick Price
Gatlin Squires Kingfisher HS Jared Reese
Trip Fuller Westmoore HS Scott Hodges
Kary Heath Luther HS Terry Price
Jeff Saizow Riverfield Country Day HS Jason Bogle
Blake Harris PC North HS Rick Harris
Kendrick Hardaway Poteau HS Steve Nelke
Parker Randels Blanchard HS William Kralik
Dalton Wood Comanche HS Nick Price
Aaron Stuemky Ponca City HS Alan Hibler
Nicolas Smith Arnett HS Allen Tune
Dylan Shockey Merritt HS Russ Rundle
Scott Dobrinski Okeene HS Patrick Penner
Riley Hess Alva HS Paul Duncan
Brennan Lafferty Watonga HS Ty Hussey
Jordan Doyle Sperry HS Lance Kight
Wyatt Johnson Watonga HS Ty Hussey
Hunter Miles Okeene HS Patrick Penner
Caleb Jones Verdigris HS Randy Upshaw
Logan Wright Blanchard HS William Kralik
Fletcher Reed Hobart HS Pete Bruster
Caleb Stuemky Ponca City HS Alan Hibler
Anthony Mayberry Berryhill HS Ron Carson
Josh Lattie Sand Springs HS Eric Savage
Talor Stewart Plainview HS Jeremy Stewart
Nick Smallwood Howe HS Shane Brown
Alex Perry Carney HS J.C. Brewster
Robert Nanni Ponca City HS Alan Hibler
Andrew Herndon Minco HS Robert Duvall
Kyle Bacon Kiefer HS Lense Ramey
Hunter Suntken Cashion HS John Hardaway
Tyler Johnson Henryetta HS Jerry Ward
Gunner Garrison Cheyenne/Reydon HS Brad Thrash
John Wood Okeene HS Patrick Penner
McLane Jolly Sulphur HS Chase Todd
Colin Jennings Harrah HS Bryan Jennings
Landon Nault Kingfisher HS Jared Reese
Bryce Newton Lone Grove HS Josh Mitchell
Brett Cannon Del City HS Tim Stogsdill
Owen Brown Sand Springs HS Eric Savage
Taylor Wise Rejoice Christian HS Danny Hightower
Kamden Schroder Ringwood HS Nathan Pearson
Walker Whitworth Ada HS Ron Anderson
Christian Bills Edmond  Santa Fe HS Lenny Hatchett
Caleb Corprew Midwest City HS Dewayne Bradley
Jace Kerr Forgan HS Todd Kerr
Bryce Deatherage Red Oak HS Trey Booth
Landon Beathard Fletcher HS Eric Romine
Cameron Pipe Checotah HS Lance Knight
Micah Hayes Haskell HS Wes Hayes
Tanner Gregurich Broken Arrow HS Beau Wallace
Johnathan Norton Agra HS Chad Dickerson
Hayden Hadlock Woodland HS Brady Goad
Justin Davis Dewey HS Lance Knight
Brett Akins Hartshorne HS Jeff Beare
Carter Stewart Burlington HS Ken Jones
Jackson Bart Bartlesville HS Tim Bart
Austin Guinn Okemah High School HS Kale Simon
Wes Davis Haskell HS Wes Hayes
Brett Valentine Deer Creek HS Matt Bailey
Jake Lazenby Glencoe HS John Lazenby
Devon Siers Eufaula HS Brad Campbell
Brent Hill Howe HS Shane Brown
Cameron Warren Carl Albert HS Jay Price
Chandler Moczygemba Berryhill HS Ron Carson
Colby Starr Lincoln Christian HS Zac Briscoe
Tanner Francis Pocola HS Eric Ladd
Derek McGuire Maysville HS Chad McGuire
     
     

 

 

 

2014 HONORABLE MENTION

 

NAME SCHOOL COACH
Reno Raines Wilson HS K. David McGuire
Zane Deviney Maysville HS Chad McGuire
Taylor Halpain Locust Grove HS Ronnie Maple
Ryan Reddick Hartshorne HS Jeff Beare
Ashton Calmer Sand Springs HS Eric Savage
Nick Shoemaker Bartlesville HS Tim Bart
Logan Shimp McCurtain HS Dannie Culwell
Louis Parker III Midwest City HS Dewayne Bradley
Trev Schoenhals Kremlin-Hillsdale HS Brad Hawkins
Ryan Weathers Coyle HS Josh Sumrall
Ryan Pierre Cyril HS Shane McLemore
Tyler Tolbert Sand Springs HS Eric Savage
Charles Wade Edmond Santa Fe HS Lenny Hatchett
Jordan Ward McCurtain HS Dannie Cuwell
Keedric Emerson Wilson HS K. David McGuire
Colton Lovell McCurtain HS Dannie Culwell
     
     
     

 

OBCA ALL-STAR WEEKEND CLASS 4A 5A 6A EAST vs WEST

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL STAR GAME, Uncategorized on April 3, 2014 by obca

OBCA ALL-STAR WEEKEND

JUNE 6-7

OKLAHOMA BAPTIST UNIVESITY – SHAWNEE, OK

CLASS 4A/5A/6A  (TO BE SPLIT AT A LATER DATE)

Kesean Brown – Midwest City

Cameron Warren – Carl Albert

Dominique Pierre – Lawton Ike

Demari Edwards – Tulsa Memorial

Nick Shoemaker – Bartlesville

R.J. Dies – Tulsa Memorial

Tanner Akers – Yukon

Brett Cannon – Del City

Tripp Fuller – Westmoore

Stephen Amalong – McGuinness

Tanner Gregurich – Broken Arrow

Trace Cook – Lawton Mac

Jackson Bart – Bartlesville

Mike Jones – El Reno

Travis Hall – Inola

Matt Lea – Stilwell

Kendrick Hardaway – Poteau

Chandler Moczygemba – Berryhill

Kortney Smith – Tulsa Webster

A’ram Johnson – Anadarko

Luke Lewallen – Elk City

Kaleb Jones – Broken Arrow

Antonio Wilson – Douglass

Derek Reeves – Cleveland

 

Coach Robert Allison – Tulsa Memorial

Coach Lucien Bliss – Elk City

2014 OBCA ALL-STAR WEEKEND CLASS 2A vs 3A

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL STAR GAME, Uncategorized on April 3, 2014 by obca

OBCA ALL-STAR WEEKEND

JUNE 6-7

OKLAHOMA BAPTIST UNIVESITY – SHAWNEE, OK

 

CLASS 2A TEAM
Kade Hayes – Latta
Burtchall Griffin – Haworth
Ashford Golden – Millwood
Hayden Grimes – Haworth
Brian Mayfield – Preston
Mike Mayes – Millwood
Pierson Waugh – Merritt
Stephen Helmandollar – Howe
Colton Lindsey – Christian Heritage
Jace Wilkins – Dale

Coach Shane Brown – Howe

 

CLASS 3A TEAM
Austin Guinn – Okemah
Austin Garner – Centennial
Malcom Mitchell – Okemah
Casey Cole – Sperry
Dustin Leach – Oktaha
Chet Caywood – Henryetta
Knifeis Carter – Spiro
Caleb Jones – Verdigris
Jake Blanchard – Lexington
John Wingfield – Okemah
Coach Ryan Pieper – Lexington

2014 OBCA ALL-STAR WEEKEND CLASS A vs CLASS B

Posted in COACHES CORNER, NEWS, OBCA ALL STAR GAME, Uncategorized on April 3, 2014 by obca

OBCA ALL-STAR WEEKEND

JUNE 6-7

OKLAHOMA BAPTIST UNIVESITY – SHAWNEE, OK

CLASS A TEAM
Shawn Bencoma – Weleetka
Jake Lazenby – Glencoe
Tyler Bess – Hollis
Trevor Harriss – Laverne
RyanWeathers – Coyle
Caleb Wittman – Weleetka
Zach Rayner – Pond Creek Hunter
Tanner Sweeten – Arkoma
Conner Sullivan – Velma Alma
Brygan Lippencott – Cheyenne Reydon

Coach John Lazenby – Glencoe

 

CLASS B TEAM
Dustin Crabtee – Wilson Henryetta
Jace Kerr – Forgan
Caito Kemp – New Lima
Trevin Lopez – Forgan
Hunter Miles – Okeene
Tyler Miller – Varnum
Christopher Rund – Okarche
Nicholas Smith – Arnett
Tyler Tune – Arnett
Henry Wills – Butner

Coach Allem Tune – Arnett

OBCA FRIEND OF BASKETBALL

Posted in COACHES CORNER, NEWS, Uncategorized on April 3, 2014 by obca

FRIEND OF BASKETBALL

District #1
JACK ROBINSON -CASHION
SCOTTY’S COUNTRY STORE – SCOTT/NANCY VINCENT -ARNETT
TONYA& JAYME WILLIAMS -OKARCHE

District #2
ZAC HENDERSON -SAPULPA
SARA KRAGER -PONCA CITY
ANDREW AND SHARON LEE -PRAGUE
PHILIP LANDERS -OKEMAH
JOHN LANDERS -OKEMAH

District #3
BRENDA BRIXEY -ADAIR
SUE LOONEY -ADAIR
KAY CANNADY -ADAIR
MIKE BYNUM -INOLA

District #4
1st STATE BANK OF GRACEMONT -GRACEMONT
HERMAN DUTTON – FLETCHER CHRISTIAN CHURCH -FLETCHER
ERIC COOGLE -CHEYENNE / REYDON
DARRYL HUMPHRIES -DUKE
MIKE GEIGER -SNYDER

District #5
LINDY WATERS -NORMAN NORTH
PAT McGRIFF -WAURIKA
CHRIS& STACY FLETCHER -FOX

District #6
BOB BRUMLEY -McALESTER
JOHNNY WEEKS -CANADIAN
CHRIS CLARK – ARVEST BANK -SHAWNEE

District #7
DICK BRYCE -BISHOP KELLEY
BARBARA DRISCOLL -GLENPOOL HIGH
ALAN/ SHARON VOSKUHL-STAAB -TULSA MEMORIAL
PHIL BARTON -UNION
LLOYD HUDSON -UNION
ROBERT SPRAGUE -COLLINSVILLE

District #8
TONY TYLER -MT. SAINT MARY’S
LANCE SUMNER -LUTHER
BOB EPPS -BISHOP McGUINNESS
JOHN MARTIN -HARRAH

 

OBCA ASSISTANT / JUNIOR HIGH COACH OF THE YEAR

Posted in COACHES CORNER, NEWS on April 3, 2014 by obca

ASSISTANT / JUNIOR HIGH COACH OF THE YEAR

                 Assistant Coach                                                   Jr. High Coach

 

Region 1 -     Brad Reynolds – Cashion                      Aaron West – Okarche

 

Region 2 -     Mike Cox – Okemah                             Chinnis Lamirand – Ponca City

Allen Hicks – Glencoe

 

Region 3 -                                            None Nominated

 

Region 4 -     Kallan Glasgow – Snyder                      Mike Williams – Anadarko

 

Region 5 -     Jake Rudd – Norman North                 Steve Lee – Lone Grove

 

Region 6 -     Matt Bryant – Latta

 

Region 7 -     Mike Humphrey – Broken Arrow         Shane Wise – Berryhill

 

Region 8 -     David Samilton – Millwood                   Justin Williams – Luther

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 186 other followers